............................................................................................................................................................................................................
Africké fialky
Příprava listového řízku: Nejjednodušším způsobem rozmnožování "Afrických fialek" je metoda listových řízků. K tomuto účelu odlomíme od rostlinky list s řapíkem, který zkrátíme asi na 3-4cm pod úhlem 45 stupňů a vložíme do skleničky s vodou. Listový řízek asi za 2 až 3 týdny zakoření. A poté můžeme sázet. Zakořeněné listové řízky sázíme do květináčků 6-8cm, mladé rostlinky oddělíme od listu a každou z nich zasadíme opět do květináčků o průměru 6-8cm. Později, když rostlinka vyplní květináč sázíme do květináčků o průměru 8-10cm.
Zemina:
Africkým fialkám se daří nejlépe
v malých květináčcích se substrátem na bázi rašeliny, který neobsahuje vápník.
Rostlinu můžeme přesazovat do větší nádoby v případě, že už je kořenovému balu
v nádobě příliš těsno.
Teplota: Na jaře a v létě rostliny dávají přednost teplotám 18 až 24° C. Je třeba se vyvarovat náhlým teplotním změnám. Na podzim a v zimě teplotu udržujeme mezi 16 až 18° C, teplota by neměla poklesnout pod 13° Celsia.
Světlo: Stanoviště by mělo být velmi dobře osvětlené, bez přímých slunečních paprsků, které mohou sežehnout listy i květy. Pokud nemáme dostatek místa u okna, můžeme úspěšně pěstovat fialky pod umělým osvětlením. Je vhodné používat zářivky teple bílé (Warm). Měly být umístěny asi 30cm nad rostlinou. Doba osvětlení cca12 hodin.
Zálivka: Africké fialky často poškodí nadbytek vody. Zaléváme vodou o pokojové teplotě. Při zalévání je třeba pouze provlhčit kořenový bal. Další zálivka následuje až po téměř úplném vyschnutí substrátu. Zaléváme do mističky pod květináčem. Voda se nesmí dostat na listy, hlavně ne do srdíčka rostliny.
Hnojení: Pro získání celoročních květů pomáhá pravidelné
hnojení. Africké fialky rychle spotřebovávají všechny živiny, které mají
v substrátu k dispozici. Hnojíme přibližně jednou za 2 týdny. Doporučené hnojivo se
stopovými prvky je", "Vegaflor" aj.
(Někteří pěstitelé
dávají do každé zálivky 1/4 doporučené dávky hnojiva )
Vzdušná vlhkost: Měla by být asi 40 – 60%.
Choroby:
Je důležitý včasný postřik, který
ještě cca po 7 - 10 dnech nejméně 2x opakujeme (podrobnější informace viz.návod
k přípravku)
Preventivní postřik doporučuji dělat 2x ročně.
Stručné rady:
Pokud splníme základní potřeby rostlin, nepůsobí pěstování žádné potíže.
Důležité je vyvarovat se přímého slunečního světla, které způsobuje ztrátu pěkné barvy na listech, kdy se objevují slámově žluté spálené skvrny a kromě toho žloutnou okraje listů.
V případě nedostatečné zálivky listy vadnou a žloutnou.
Nadbytek vody zase může vést k rychlému napadení houbovými chorobami, např. padlím a konečně i k odumření rostlin.
Zaléváme vždy do misky.
Pokud rostlina nenasazuje dost květů, je chyba pravděpodobně ve špatné výživě. Proto bychom měli rostlinu každý rok přesazovat a také pravidelně hnojit.
Neochotu tvořit květy může způsobit i nedostatek světla, což platí zejména pro zimní období. .
Převislé odrůdy vysazujeme nejlépe do závěsných košíků.
Odkvetlé květy a staré zažloutlé listy musíme odstraňovat. Je tomu třeba věnovat zvýšenou pozornost, aby u báze nezůstal kousek řapíku, protože by tím mohl být vyvolán nástup hniloby.
Mnozí zahradníci zabývající se pokojovými květinami doporučují natáčení rostlin na okenním parapetu, což zabraňuje nepravidelnému růstu.
Ochlupené listy Saintpaulií čistíme měkkým štětečkem.
Zmlazení rostliny: Pokud je rostlina již starší a nevzhledná, dá se jednoduše zmladit. Pokud tak neučiníme, negativní projevy se budou stupňovat. Ostrým nožem odstraníme listovou růžici těsně nad květináčem. Otrháme staré nevzhledné listy a tak nám vznikne na rostlině odhalený krček, který necháme asi 2cm dlouhý. Poté ho ponoříme do úzké skleničky tak, aby listová růžice byla nad vodou a krček ponořený ve vodě. Asi po týdnu se objeví první kořínky. Po 2-3 týdnech sázíme do květináčku s lehkou propustnou zeminou. Zmlazení je vhodné pro všechny druhy fialek. Tato fialka si zachovává své původní vlastnosti.